Gaudium Pragense
o sboru
fotogalerie
repertoár
koncerty
ukázky
pro členy
kontakty
@

O sboru

Všeobecně

Smíšený sbor "GAUDIUM PRAGENSE" (GP) byl založen na sklonku roku 1989. Soustřeďuje cca 45 lidí, kteří se rozhodli věnovat svůj volný čas komorní sborové hudbě. V prvních deseti letech své existence byl sbor umělecky řízen prof. Jiřím Smutným. Ten v prosinci roku 1998 předal taktovku hudebnímu skladateli Lukáši Hurníkovi (*1967). Na varhany sbor při zkouškách i koncertech více než deset let doprovázela vynikající klavíristka Jana Hurníková, která koncem roku 2007 předala svou funkci mladé nadané varhanici Ivaně Michalovičové.

Repertoár sboru zahrnuje díla evropské sborové hudby od renesance až do 21. století. Významnou část repertoáru tvoří barokní díla českých skladatelů, jako jsou F.I. Tůma, J.D. Zelenka, B.M. Černohorský, a díla komponovaná přímo pro GP (L. Hurník). Sbor zpívá s doprovodem varhan či a cappella a příležitostně vystupuje s komorními orchestry.

GP účinkuje vedle samostatných koncertů také při slavnostních příležitostech v akademickém prostředí (promoce, imatrikulace, vědecké kongresy) nebo při benefičních událostech, jakož i slavnostních akcích firemního světa.

Sbor udržuje pravidelné hudební kontakty s podobně orientovanými sbory v zahraničí a pořádá společné koncerty se zahraničními sbory při jejich vystupování v Praze.

Koncerty

Období do roku 2003

V létech 1991, 1992, 1993 a 1997 podnikl GP koncertní turné do Francie a do Německa. V r.1994 se sbor prezentoval na festivalu Eurochorales v Angers ve Francii.

Významnou události byl v r.1996 koncert s Akademickým univerzitním symfonickým orchestrem z Vídně. S velkým úspěchem skončily i zájezdy do Itálie na festivaly XVII. Rassegna Polifonica Internazionale (Montefiore, 1996) a IV. Festival di Musica Sacra (Novara, 1999). V září 1999 koncertoval GP jako host pařížského sboru l'Ensemble Choral Philomele v Bretani a Normandii. Rok na to GP zpíval ve švédské Uddevalle. Sérii šesti koncertů v Bretani sbor provedl v červenci 2001. V roce 2002 se uskutečnil koncert ve Španělsku a v roce 2003 velké koncertní turné po Alsasku.

K nejvýznamnějším domácím uměleckým vystoupením v tomto časovém období můžeme počítat závěrečný koncert festivalu ForFest v Kroměříži (ročník 2002) a účast GP na Zelenkovských slavnostech (ročník 2003) v rodišti tohoto světoznámého skladatele v Louňovicích pod Blaníkem.

Období od roku 2004

Kromě každoročních hlavních domácích koncertů, Jarního v Karolinu a Vánočního v Betlémské kapli, na nichž seznamujeme veřejnost s výsledky našeho interpretačního umění, se soubor představil na následujících akcích:

V jarní sezóně roku 2004 jsme absolvovali zájezd do Susegany (Itálie) a v Praze jsme hostili španělský soubor Orfeo Santa Coloma. V říjnu jsme s novým programem opět navštívili Itálii (Rosazza, Aquileia, San Canzian D Isonzo, Molfacone, Redipuglio).

Rok 2005 jsme zahájili natáčením scénické hudby ke hře Faraon v rozhlasovém studiu. V červnu jsme natáčeli pro firmu Multisonic ve studiu Českého rozhlasu. V říjnu jsme uspořádali slavnostní koncert na zámku Bernštejn.

Sezónu 2006 jsme zahájili v dubnu velmi úspěšným bachovským koncertem v Karolinu. V říjnu jsme vycestovali na umělecké turné do Katalánska (Santa Coloma, La Liacuna, Barcelona, Tarragona). Dostalo se nám cti zazpívat Stravinského písně Pater Noster a Ave Maria při mši v nejvýznamnějším katalánském klášteře v Monserratu.

Rok 2007 jsme zahájili v květnu mendelssohnovským koncertem v Karolinu. V květnu jsme vystoupili v kapli zámku v Brandýse n/L (Mendelssohn, Lasso, Mozart). Ve výroční den popravy českých pánů 21.6. jsme vystoupili v kostele sv. Mikuláše na Staroměstském náměstí s programem k uctění jejich památky. V září jsme navštívili Paříž a koncertovali v Eglise Saint-Saturnin d'ANTONY a v Eglise Sainte Marguerite. V listopadu jsme vystoupili na koncertu v Lichtenštejnském paláci v sále B. Martinů u příležitosti 85. narozenin Ilji Hurníka. Provedli jsme mimo jiné i úspěšnou a nesmírně obtížnou skladbu Ilji Hurníka "Prastaré obrazy".

Sezónu 2008 jsme v dubnu zahájili dvěma společnými koncerty s francouzským sborem l'Ensemble Choral Philomele. V květnu jsme uspořádali svůj Jarní koncert v Karolinu s názvem "Baroko hluboké a úsměvné". V červnu jsme vystoupili na renomovaném festivalu sborového zpěvu v Jihlavě (Hurník, Teml, Bach, Mendelssohn). V říjnu jsme vystoupili na koncertě v kostele sv. Ludmily na Vinohradech u příležitosti výročí vzniku Československé republiky.

Nahrávky

Pro Český Rozhlas pořídil sbor Gaudium Pragense v létech 1996-7 kompletní nahrávku responsorií Jana Dismase Zelenky a v roce 1999 nahrávku Stabat Mater Františka Ignáce Tůmy. Obě nahrávky byly použity jako stěžejní část prvního CD vydaného GP. V roce 2005 sbor navázal spolupráci s vydavatelstvím Multisonic, která v roce 2006 dala vzniknout dvěma tematickým CD s názvem Laudetur 1 a Laudetur 2. Na obě CD vyšly recenze v časopise Hudební rozhledy.

deutsch     English     en français     italiano